Flight 7: Cankurtaran Pass, Borçka, Turkey

Welcome on board!

Travelling to the eastern region of Blacksea Province, Turkey, we decided to visit Borçka town. While on road, we did a quick stop at Cankurtaran Pass. The scenery was great with hills and a valley near the road, I wanted to make a quick flight since the wind was incredibly calm.

Unfortunately, I was wrong. The wind got strong on higher altitudes and I lost control of my drone. I watched it to regain its own flight control but it didn’t, Parrot Bebop hit the hills from a side where it is impossible to reach 😦

With its final battery juice left, I have transferred the final video and said goodbye to my drone. I gave myself a second chance to grab another Parrot Bebop since I still have the controller, with the motto ‘Never fly near a valley with high hills!’.

Soundtrack: A New Error – Moderat
Video Edit: iMovie Mobile App

Bought the farm!

^PP^

 

Uçuşa hoş geldiniz!

Karadeniz bölgesinin doğusunda gezerken Borçka ilçesine uğramaya karar verdik. Yol esnasında Cankurtaran Geçidi’nde kısa bir mola verdik. Yol kenarı manzarası ormanlık alanı saran vadiyle birlikte müthişti ve rüzgar hiç olmadığı kadar sakin olunca, çabuk bir uçuş gerçekleştirmek istedim.

Yüksek irtifaya çıktıkça rüzgar şiddetlendi ve uzaktan kumandalı uçağımın kontrolünü yitirdim. Kendiliğinden uçuş kontrolünü kazanmasını bekledim fakat yapamadı ve erişmemin mümkün olmayacağı bir tepeye çakıldı 😦

Kalan pili kullanarak son videoyu aktardım ve uçağıma veda etmek zorunda kaldım. Yeni bir Parrot Bebop almak için kendime son bir şans daha tanıdım çünkü elimde hala kumandası bulunuyordu. Bir daha asla vadi kenarında uçmamak üzere kendime söz verdim.

Fon Müziği: A New Error – Moderat
Video Düzenleme: iMovie Mobil Uygulaması

Bought the farm!

^PP^

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s